Farnosť Nanebovzatia Panny Márie v Beňuši sa nachádza v okrese Brezno, v malebnom prostredí Horehronia, obklopená zo severu Nízkymi Tatrami a z juhu Slovenským Rudohorím. (viď mapu) Farnosť Beňuš tvorí obec Beňuš (s osadami Pôbišovo, Gašparovo a Filipovo) a obec Braväcovo, kde sa náchadza kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, postavená a vysvätená v roku 1991 banskobystrickým biskupom mons. Rudolfom Balážom.

Farský kostol pochádza z roku 1780 a bol zasvätený Narodeniu Panny Márie. V priebehu nasledujúcich rokov bol prestavaný do dnešnej podoby a zasvätený je Nanebovzatiu Panny Márie.

Farnosť Beňuš eviduje v súčasnosti 1624 veriacich z celkového počtu 1629 obyvateľov.(zdroj: www.burv.sk)
Od 14. februára roku 2008 patrí farnosť Beňuš spolu s celým dekanátom Brezno do Rožňavskej diecézy.

V súčasnosti patrí farnosť pod dekanát Hron so sídlom v Heľpe.